• Grupa E Facebook
  • Grupa E Linkedin

Zagrożenia płynące z otwartych sieci Wi-Fi

Spora część ludzi z powodu wygody, wydajności, oszczędności lub przyzwyczajenia korzysta z otwartych sieci Wi-Fi. Dostępne są one w kawiarniach, restauracjach, galeriach handlowych, hotelach, a nawet w środkach transportu publicznego i trzeba przyznać, że zapewniają wygodny i bezpłatny dostęp do Internetu.

Ale czy bezpieczny?

Pomimo ich niewątpliwych zalet, korzystanie z otwartych sieci Wi-Fi niesie ze sobą szereg realnych zagrożeń, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji dla użytkowników.

Typy zagrożeń związanych z otwartymi sieciami Wi-Fi:

  • Nieautoryzowany dostęp do danych

Otwarte sieci Wi-Fi często są słabo zabezpieczone i tego względu są łatwym celem dla cyberprzestępców.

Jednym z głównych zagrożeń jest nieautoryzowany dostęp do danych. Oszuści mogą przechwytywać niezaszyfrowane dane przesyłane przez sieć, co pozwala im na uzyskanie dostępu do cennych, poufnych informacji, takich jak hasła, dane logowania, prywatna korespondencja czy wszystko inne co dla nas ważne.

Szczególnie groźne są ataki typu Man-in-the-middle (MitM), ponieważ haker może wprowadzać zmiany w komunikacji między dwoma stronami bez ich wiedzy, co w dalszym ciągu zdarzeń może prowadzić do poważnych naruszeń bezpieczeństwa.

Sprawdź nasz artykuł, mówiący o tym, jak rozpoznać wyciek danych!

7 oznak wycieku danych, których nie można lekceważyć! – Grupa E

  • Ataki typu malware i phishing:

Otwarte sieci Wi-Fi są również wykorzystywane do dystrybucji złośliwego oprogramowania.

Nasze urządzenia mogą zostać zainfekowane różnego rodzaju malware, w tym wirusami, trojanami i ransomware. Tego typu oprogramowanie może przejąć całkowitą kontrolę nad naszym urządzeniem, wykraść nasze dane lub blokować dostęp do systemu, żądając okupu za jego odblokowanie.

Otwarte sieci Wi-Fi mogą być również szczególnie podatne na ataki phishingowe, ponieważ ich brak zabezpieczeń ułatwia hakerom podszywanie się pod zaufane strony internetowe i przekierowywanie użytkowników do fałszywych stron logowania. W otwartych sieciach Wi-Fi, łatwo można monitorować ruch sieciowy i wprowadzać złośliwe zmiany, tworząc np. fałszywe hotspoty, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak legalne sieci.

O tego typu atakach również pisaliśmy na naszym blogu – więcej można przeczytać tutaj:

Spear Phishing – podstawowa wiedza dla pracownika. – Grupa E

7 najważniejszych zasad ochrony przed malware dla użytkownika prywatnego. – Grupa E

  • Kradzież tożsamości:

Korzystanie z otwartych sieci Wi-Fi zwiększa ryzyko kradzieży tożsamości.

Cyberoszuści mogą uzyskać dostęp do danych osobowych użytkowników, takich jak imię i nazwisko, adres, numer telefonu, dane logowania do serwisów społecznościowych czy różnej maści informacje finansowe. Będąc w posiadaniu tego typu danych, mogą być one łatwo następnie wykorzystywane do przeprowadzania różnorodnych oszustw, zakładania fałszywych kont lub dokonywania nieautoryzowanych transakcji finansowych (np. wzięcia kredytu). Kradzież tożsamości może mieć długotrwałe konsekwencje dla ofiary, w tym problemy z dostępem do swoich płatności, utratę reputacji oraz trudności prawne.

Dlaczego otwarte sieci Wi-Fi są tak popularne?

Publiczne sieci Wi-Fi cieszą się od lat niesłabnącą popularnością. Głównym powodem jest wygoda i łatwy dostęp. Możemy przecież korzystać z internetu w dowolnym miejscu i czasie, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Brak świadomości użytkowników o zagrożeniach związanych z otwartymi sieciami Wi-Fi również przyczynia się do ich popularności. Nie chcemy tutaj oczywiście popadać w jakąś branżową paranoję, ale faktem jest, że wielu użytkowników nie zdaje sobie sprawy z ryzyka, jakie niesie ze sobą korzystanie z niezabezpieczonych sieci, co sprawia, że nie dbają przez to o odpowiednie środki ostrożności.

Środki ostrożności i sposoby zabezpieczenia się przed zagrożeniami:

Korzystanie z otwartych sieci Wi-Fi niesie ze sobą szereg zagrożeń, jednak istnieje wiele środków ostrożności, które mogą pomóc w zabezpieczeniu się przed nimi

  • Dla użytkownika indywidualnego:

Przede wszystkim użytkownicy powinni korzystać z sieci VPN (Virtual Private Network), które szyfrują nasze połączenie internetowe, chroniąc dane przed nieautoryzowanym dostępem. Należy dbać o regularne aktualizacje oprogramowania i systemów operacyjnych, ponieważ zapewniają ochronę przed najnowszymi zagrożeniami.  Pamiętajmy również o tym, aby NIGDY nie wprowadzać wrażliwych danych, takich jak dane logowania czy numery kart kredytowych, podczas korzystania z otwartych sieci Wi-Fi.

Warto również zadbać o to, aby na urządzeniu połączonym z otwartą siecią znajdowało się porządne oprogramowanie antywirusowe.

Jest jeszcze jeden aspekt, o którym należy pamiętać. Bardzo często użytkownik indywidualny = pracownik jakiejś organizacji. Co za tym idzie, wszystkie powyżej opisane metody i zdarzenia mogą również wpływać nie tyle na bezpieczeństwo danych prywatnych, co na bezpieczeństwo danych poufnych np. firmy lub jednostki publicznej – należy o tym szczególnie pamiętać.

  • Dla dostawców usług

Drugą strona medalu to dostawcy usług otwartych sieci Wi-Fi, którzy powinni zadbać o zabezpieczenia swoich sieci.

Jednymi z podstawowych kroków są:

  • Wprowadzenie szyfrowania połączeń,
  • Uwierzytelnianie użytkowników przed pozwoleniem im na dostęp do sieci,
  • Edukacja użytkowników na temat cybezagrożeń,
  • Systemy monitorujące i zabezpieczające ruch sieciowy.

Nie ważne czy są Państwo użytkownikiem prywatnym czy też dostawcą usług – firma Grupa E, korzystając ze swojego prawie 30 letniego doświadczenia, może stać na straży Państwa cyberbezpieczeństwa!

Kontakt:

Wróć