• Grupa E Facebook
  • Grupa E Linkedin

Technologia IoT, czyli internet rzeczy w praktyce.

Rosnąca rola IoT (Internet of Things), czyli tzw. internetu rzeczy, spowodowana jest nieustającą chęcią poprawy wygody oraz ogólnej jakości ludzkiej codzienności. Razem z rozwojem technologii Internetu rzeczy (IoT), powstały nowe możliwości, które niestety przyniosły również nowe zagrożenia dla naszego cyberbezpieczeństwa.

W tym artykule chciałbym przyjrzeć się głównym ryzykom związanym z IoT oraz skutecznym strategiom ich minimalizacji.

Żeby dokładnie spojrzeć na spektrum tego problemu, należy wyjaśnić, czym jest IoT i skąd w ogóle się wzięło?

IoT to koncepcja, według której jednoznacznie identyfikowalne przedmioty mogą bezpośrednio lub pośrednio gromadzić, przetwarzać i wymieniać dane za pośrednictwem sieci komputerowej lub innych środków komunikacji, takich jak inteligentne instalacje elektryczne. Z biegiem lat, IoT odgrywa coraz większą rolę w codziennym życiu. Rozwój IoT umożliwił urządzeniom, takim jak m.in. elektronika samochodowa, smartfony, monitoring, alarmy, urządzenia domowe oraz noszone urządzenia medyczne, komunikowanie się ze sobą i środowiskiem wokół nich.

Historia IoT:

Początki Internetu rzeczy można śledzić od wczesnych lat 90., choć pierwsze wzmianki pojawiły się już w latach 80. z inicjatywą związaną z automatyzacją przemysłową i zastosowaniami w ogólnym przemyśle, a był nią… zmodyfikowany automat Coca-Coli. Jednak tak naprawdę dopiero w ostatniej dekadzie (2010-2019), IoT znacząco zyskało na popularności dzięki postępowi w dziedzinach sensorów, sieci bezprzewodowych, nowoczesnej technologii samochodowej, przetwarzania danych czy smartfonów.

Wspomniałem na początku tekstu o tym, że rozwój tego typu technologii przyniósł również ze sobą różnego rodzaju zagrożenia. Przyjrzyjmy się w mojej opinii najistotniejszym z nich:

Zagrożenia związane z IoT:

  1. Ataki na urządzenia – wielu producentów IoT nie przywiązuje wystarczającej wagi do bezpieczeństwa swoich urządzeń, co sprawia, że stają się one podatne na ataki hakerskie. Łącząc się z siecią, urządzenia te stają się potencjalnymi punktami wejścia dla cyberprzestępców. Aktualnie producenci sprzętu muszą przygotować swoje nowe produkty, tak aby były produkowane w oparciu o zgodność z normami dyrektywy NIS 2. Istnieją tak abstrakcyjne sytuacje, jak np. włamanie do sieci WiFi poprzez… pralkę.
  2. Złośliwe oprogramowanie – wraz z rozprzestrzenianiem się IoT, wzrosła również liczba złośliwego oprogramowania (malware) kierującego swoje ataki na tego typu urządzenia. Ransomware, botnety i wiele innych rodzajów ataków, mogą poważnie naruszyć prywatność i bezpieczeństwo użytkowników.
  3. Brak standardów bezpieczeństwa – brak ujednoliconych standardów bezpieczeństwa dla urządzeń IoT sprawia, że wiele z nich nie jest odpowiednio zabezpieczonych. To otwiera drogę dla potencjalnych ataków i kompromitacji danych, a co za tym idzie –  w przypadku tzw. smart home, może ułatwić to włamanie do domu, np. poprzez zdalne wyłączenie zabezpieczeń alarmowych.

Istnieją różne strategię i sposoby, dzięki którym możemy odpowiednio się zabezpieczyć.

Przeciwdziałanie zagrożeniom:

  1. Regularne aktualizacje oprogramowania – producentom i użytkownikom należy zalecać regularne aktualizacje oprogramowania urządzeń IoT, w celu poprawy bezpieczeństwa i łatania ewentualnych luk.
  2. Silne hasła i autoryzacja – użytkownicy tego typu technologii powinni korzystać z silnych haseł oraz dwuskładnikowej autoryzacji, aby zabezpieczyć dostęp do swoich urządzeń IoT.
  3. Sieci VPN – Jest to niecodziennie rozwiązanie, ale bywa bardzo korzystne, bowiem korzystanie z wirtualnych prywatnych sieci (VPN) pomaga zabezpieczyć połączenia między urządzeniami IoT a sieciami internetowymi, chroniąc je przed potencjalnym atakiem z zewnątrz.

Słowem podsumowania:

Internet rzeczy jest bardzo ciekawą technologią i może bardzo ułatwić codzienne życie, lecz, tak jak z każdym postępem technologicznym – musimy uważać na to, jakie potencjalne konsekwencje może nieść ze sobą niestosowanie dla niej odpowiednich zabezpieczeń.

Firma Grupa E posiada wydzielony zespół specjalistów, zajmujących się instalacjami niskoprądowymi, a w skład jej kompetencji wchodzi np. wdrożenie inteligentnych systemów monitoringu lub alarmów. Jeśli planują Państwo wdrożenie w swojej firmie tego typu systemów, bądź chcą poprawić bezpieczeństwo i sprawność działania swojej firmy – zapraszamy do kontaktu:

Kontakt:

Grzegorz Urbisz – Key Account Manager

Nr tel: 725-610-800

E-mail:

Wróć