Praktycznie każdy aspekt naszego życia przeniósł się do przestrzeni internetowej. Od bankowości po zakupy i komunikację, wiele działań dokonuje się teraz za pośrednictwem aplikacji webowych. Jednakże wraz z tą cyfrową transformacją wzrasta również liczba ataków oraz prób zagrożenia bezpieczeństwu naszych danych w sieci.
W tej sytuacji pomocną bronią może być tzw. Web Application Firewall, inaczej znany jako WAF.
Czym jest WAF i jak działa?
Web Application Firewall (WAF) jest narzędziem służącym do zabezpieczania aplikacji sieciowych. Dzięki WAF, który działa na warstwie 7 modelu OSI, możliwe jest monitorowanie oraz filtrowanie ruchu HTTP między aplikacją a internetem.
WAF pełni rolę filtra, wykrywając i blokując ataki jeszcze przed dotarciem do aplikacji. Zazwyczaj może skutecznie zabezpieczyć przed zagrożeniami, takimi jak SQL Injection, Cross-Site Scripting (XSS), Directory Traversal czy Command Injection.
WAF dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów, potrafi również wykrywać i blokować ataki zgodne z listą OWASP Top 10, czyli najczęściej występujące zagrożenia dla aplikacji.
WAF potrafi nie tylko blokuje ataki, lecz także śledzi cały ruch sieciowy, umożliwiając szybką reakcję na potencjalne zagrożenia – można powiedzieć, że posiada on funkcję monitorowania ruchu sieciowego.
Rodzaje WAF:
Techniczny schemat działania:
Web Application Firewall działa jako bariera pomiędzy aplikacją a internetem. Podczas gdy serwer proxy chroni tożsamość komputera klienckiego poprzez działanie jako pośrednik, WAF działa jako reverse-proxy, zabezpieczając tożsamość serwera przed ujawnieniem przez klientów.
Może być wdrożony jako oddzielne urządzenie sprzętowe, wtyczka na serwerze webowym lub w chmurze. Przechwytuje żądania HTTP i analizuje je przed dotarciem do serwera WWW. Reguły analizują żądania GET i POST w poszukiwaniu potencjalnie złośliwego ruchu.
Działanie systemu WAF opiera się zazwyczaj na jednym z trzech modeli:
Rodzaje wdrożenia:
Na co zwrócić uwagę w konfiguracji WAF?
WAF stale ewoluuje, wprowadzając nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe, dla bardziej skutecznej ochrony.
Dodatkowym atutem tego typu systemów jest możliwość integracji z innymi narzędziami i systemami, np. systemem SIEM lub SOAR. Integracja pozwala na lepsze zarządzanie incydentami i szybszą reakcję na ataki, zwiększając skuteczność bezpieczeństwa. Dzięki integracji z systemem SOAR, WAF może skupić się na automatyzacji, reagując natychmiast na ataki bez konieczności interwencji człowieka.
Firma Grupa E specjalizuje się w implementacji rozwiązań klasy Web Application Firewall i posiada wieloletnie, potwierdzone referencjami doświadczenie z tej dziedziny. Jeśli mają Państwo w planach zakup tego typu sytemu, zapraszamy do bezpłatnej konsultacji.
Kontakt:
Kamil Brandys – Opiekun Klienta Kluczowego
tel.: 887 104 700
e-mail:
Wróć