• Grupa E Facebook
  • Grupa E Linkedin

Najlepsze praktyki cyberbezpieczeństwa przy pracy zdalnej – 5 najważniejszych zasad.

Większą swobodę wynikającą z pracy zdalnej chętnie wykorzystują hakerzy, dla których nasze urządzenia w domowych sieciach są bardzo łakomym kąskiem.

Jak zatem zadbać o bezpieczeństwo pracy zdalnej? W artykule przedstawiamy 5 zasad, które pomogą Ci ochronić się przed potencjalnymi zagrożeniami, a przy okazji również nie spędzą snu z powiek!

1. Korzystaj z VPN.

Wyobraź sobie, że Twoje dane podróżują po sieci w dobrze opancerzonym aucie, z kuloodpornymi szybami, do którego złodziej nie ma dostępu – to mniej więcej robi VPN (Virtual Private Network). Tworzy wyizolowany od reszty tunel, dzięki któremu Twój komputer łączy się z internetem przez szyfrowane połączenie, co utrudnia podsłuchiwanie przez niepożądane osoby.

Dlaczego?

VPN jest szczególnie przydatny, gdy korzystamy z publicznych sieci Wi-Fi. Te sieci to istny raj dla hakerów, a VPN działa jak niewidzialna osłona, chroniąca Twoje dane.

Wybierz sprawdzonego dostawcę VPN – najlepiej komercyjnego, oferującego odpowiednie szyfrowanie klasy. Uważaj na darmowe usługi, bo często zbierają dane użytkowników, a więc i Twoje!

2. Zabezpiecz swoje zasoby hasłem.

Hasło to pierwsza linia obrony przed niepowołanym dostępem.

Dlatego zapomnij o „123456”! Może być możliwe do zapamiętania, ale nie może być łatwe do złamania. Tworzenie silnych, unikalnych haseł to podstawowy krok w zabezpieczaniu pracy zdalnej.

Warto przeczytać nasz artykuł o bezpiecznych hasłach:

Polityka haseł – 7 najważniejszych zasad bezpiecznych haseł. – Grupa E

Dlaczego?

Proste hasła można złamać w kilka sekund. Jeśli haker uzyska dostęp do Twojego konta, może nie tylko zdobyć cenne dane, ale też wykorzystać je do dalszych ataków na firmę.

Czy chcesz, aby każdy miał klucz do Twojego mieszkania? Na pewno nie, a to jest jak hasło.

Stwórz hasło długie, zawierające małe i wielkie litery, cyfry oraz symbole specjalne. Unikaj dat i słów, które można łatwo zgadnąć. Skorzystaj również z menedżera haseł, który pomoże Ci zarządzać różnymi hasłami, a także wygeneruje odpowiednie kombinacje, których sam nie musisz pamiętać.

3. Aktualizuj regularnie oprogramowanie.

Aktualizacje oprogramowania są czymś więcej niż tylko denerwującymi powiadomieniami, które wyskakują, kiedy najmniej się tego spodziewasz. Aktualizacje nie zostały wymyślone bez powodu i mają na celu realną poprawę bezpieczeństwa, eliminując luki, które mogłyby zostać wykorzystane przez cyberprzestępców.

Dlaczego?

Niezaktualizowane programy i systemy operacyjne to dosłownie jak otwarte drzwi z napisem „Hej! Hakerzy, zapraszamy!”. Ataki, które wykorzystują znane luki, występują coraz częściej, więc im szybciej zainstalujesz najnowsze wersje, tym lepiej dla Twojego bezpieczeństwa.

Włącz automatyczne aktualizacje na wszystkich swoich urządzeniach. Regularnie sprawdzaj, czy masz zainstalowane najnowsze wersje wszystkich aplikacji, z których korzystasz. Nie ignoruj powiadomień o aktualizacjach – to drobna inwestycja czasu, która może oszczędzić finalnie wielu problemów.

4. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe

Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA) to kolejna warstwa zabezpieczeń, która sprawia, że nawet jeśli już ktoś uzyska nasze hasło, nie będzie mógł dostać się do konta.

Dlaczego?

MFA wymaga hasła oraz potwierdzenia tożsamości za pomocą drugiego czynnika, np. kodu SMS lub aplikacji uwierzytelniającej (jak np. Microsoft Authenticator). Haker może znać hasło, ale bez drugiego kroku nie dostanie się do danych.

Włącz 2FA, najlepiej wszędzie tam, gdzie to w ogóle możliwe – w mailu, komunikatorach, aplikacjach do zarządzania zadaniami. Najlepiej, jeśli używasz aplikacji uwierzytelniającej, które generują kody na bieżąco.

5. Korzystaj z szyfrowania.

Praca zdalna często wiąże się z przesyłaniem plików, których nie chcielibyśmy, aby zobaczyła przypadkowa osoba, czyli oczywiście poufnych danych firmowych. Szyfrowanie to technika, która zamienia Twoje dane w zaszyfrowany „bełkot” np. w postaci krzaków zamiast tekstu, zrozumiały jedynie dla osoby, która ma klucz do odczytu.

Dlaczego?

Kiedy przesyłamy lub przechowujemy dane w postaci zaszyfrowanej, to nawet jeśli trafią one w niepowołane ręce, będą bezużyteczne bez klucza deszyfrującego.

Wykorzystaj programy do szyfrowania plików. Zadbaj też o szyfrowanie e-maili i innych wiadomości, zwłaszcza jeśli pracujesz z danymi firmowymi.

Zawsze powtarzam, że lepiej zapobiegać, niż leczyć! Dlatego warto zadbać o bezpieczeństwo danych podczas pracy zdalnej w swojej firmie i umówić się na bezpłatną konsultacje z naszymi specjalistami.

Wróć