Myślę, że znaczne grono, które przeczyta ten artykuł zdaje sobie sprawę z istnienia dyrektywy NIS 2 oraz wymogów i kar, które są związanie z jej implementacją. Niemniej jednak wiem, że jest również część osób, których zakres wiedzy na ten temat jest ograniczony.
Dlatego przypomnijmy pokrótce – Co to jest dyrektywa NIS 2?
Dyrektywa NIS 2 to unijna regulacja mająca na celu podniesienie poziomu cyberbezpieczeństwa w całej Unii Europejskiej. Została przyjęta w odpowiedzi na rosnące zagrożenia cybernetyczne oraz potrzebę wzmocnienia ochrony krytycznych infrastruktur.
Dyrektywa ta nakłada na państwa członkowskie oraz określone sektory gospodarki obowiązki w zakresie zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa systemów informacyjnych i sieci. W przypadku niespełnienia wymogów regulacyjnych przez daną jednostkę, mogą zostać założone bardzo surowe kary finansowe, sięgające kilkudziesięciu milionów złotych oraz administracyjne (w tym np. odwołanie członków zarządu).
Jednostki muszą wdrożyć adekwatne środki techniczne i organizacyjne, aby zarządzać ryzykiem związanym z bezpieczeństwem sieci i systemów informacyjnych. Wymogi obejmują np. monitorowanie, raportowanie incydentów bezpieczeństwa, a także przeprowadzanie regularnych audytów i testów bezpieczeństwa.
Implementacja dyrektywy NIS 2 na grunt Polski zostanie przeprowadzona za sprawą nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Projekt UKSC nakłada jeszcze bardziej rygorystyczne normy, aniżeli sama dyrektywa NIS 2.
Jednym z wymogów jest również stworzenie specjalnego zespołu ds. cyberbezpieczeństwa, który będzie analizował zdarzenia. Niestety dla większości jednostek objętych regulacjami takie rozwiązanie jest bardzo kosztowne, ponieważ wymaga to zazwyczaj zatrudnienia kilku nowych etatów.
Rozwiązaniem tego problemu jest zlecenie tych czynności zewnętrznej firmie w postaci usługi SOC (Security Operation Center).
Czym jest Security Operations Center (SOC)?
Security Operations Center (SOC) to specjalistyczna jednostka składająca się zE specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, odpowiedzialna za monitorowanie i zarządzanie bezpieczeństwem informacyjnym.
SOC działa 24/7, monitorując systemy informatyczne pod kątem wszelkich nietypowych aktywności, wykrywając potencjalne zagrożenia i reagując na incydenty bezpieczeństwa. SOC wykorzystuje zaawansowane narzędzia analityczne, systemy detekcji i reagowania, takie jak SIEM, XDR, EDR, NDR, SOARD itp…, aby zapewnić ciągłą ochronę infrastruktury IT.
Korzyść z inwestycji w usługę SOC dla jednostki objętej regulacjami:
Inwestycja w usługę SOC przynosi wiele korzyści dla klienta.
Przede wszystkim, pozwala na znaczące zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i tym samym znaczące uzyskanie zgodności z regulacjami NIS 2 oraz UKSC. Dzięki ciągłemu monitorowaniu i szybkiemu reagowaniu na zagrożenia, SOC pomaga minimalizować ryzyko ataków cybernetycznych. Wdrożenie SOC umożliwia lepsze zarządzanie incydentami bezpieczeństwa, co przekłada się na mniejsze straty finansowe i reputacyjne, nie tylko mogące wynikać z braku spełnienia wymogów regulacyjnych, a po prostu ze zwykłego ataku cybernetycznego.
Jak wspomniałem wyżej, jednym z głównych założeń dyrektywy NIS 2 oraz UKSC jest zapewnienie skutecznego monitorowania i raportowania incydentów bezpieczeństwa, np. poprzez analizowanie logów. SOC dzięki swojej strukturze i narzędziom, idealnie wpisuje się w te wymagania.
Przykładowo SOC może automatycznie wykrywać i klasyfikować incydenty, co przyspiesza proces ich zgłaszania do organu nadzorczego. Ponadto SOC może przeprowadzać obowiązkowe testy penetracyjne i skany podatności, które są niezbędne do zidentyfikowania słabych punktów i wdrożenia odpowiednich środków zapobiegawczych.
Nasze doświadczenie pokazuje, że podmioty, które wdrożyły usługę SOC, są znacznie lepiej przygotowane do spełnienia wymogów NIS 2.
Koszty:
Analiza kosztów związanych z wdrożeniem i utrzymaniem SOC może wskazywać, że choć początkowa inwestycja może się wydawać relatywnie spore, to długoterminowe korzyści znacznie przewyższają koszty.
Wdrażając SOC, organizacja zyskuje na redukcji ryzyka finansowego związanego z potencjalnymi incydentami bezpieczeństwa, które mogłyby skutkować wysokimi karami w związku z NIS 2 i UKSC oraz utratą reputacji. SOC pozwala nam również optymalizację zasobów ludzkich, co sumarycznie przekłada się na oszczędności operacyjne. W skrócie, często za cenę jednego specjalisty na etacie, uzyskujemy do naszej dyspozycji cały sztab doświadczonych inżynierów.
W efekcie końcowym, inwestycja w SOC jest nie tylko racjonalna, a czasami wręcz konieczna, ale i ekonomicznie uzasadniona.
Wybór odpowiedniego dostawcy usług SOC:
Wybór odpowiedniego dostawcy usług SOC to najważniejszy proces, dla sukcesu całego przedsięwzięcia.
Kryteria wyboru powinny obejmować:
Pytania, które należy zadać potencjalnym dostawcom, to m.in.:
Aby pogłębić wiedzę na temat SOC i dyrektywy NIS 2, warto śledzić regularnie nasz blog nt. cyberbezpieczeństwa.
Nasza firma – Grupa E świadczy dedykowane pod jednostki objęte dyrektywą NIS 2 oraz UKSC usługi SOC w oparciu, o certyfikaty ISO 27001, ISO 27003, ISO 9001 oraz ISO 9703. Dodatkowo, posiadamy własny, opracowany na potrzeby naszych klientów system, będący Kompleksową Platformą Cyberbezpieczeństwa – Secure All.
Jeśli Państwa jednostka chce kompleksowo przygotować się do nadchodzących regulacji – zapraszamy do bezpłatnej konsultacji!
Kontakt:
Wróć