• Grupa E Facebook
  • Grupa E Linkedin

7 oznak wycieku danych, których nie można lekceważyć!

Kradzież danych, czyli nieautoryzowane pozyskiwanie, kopiowanie lub wykradanie informacji, to jedno z największych zagrożeń dla organizacji i użytkownika prywatnego. Ochrona danych przed cyberatakami jest niesamowicie ważna, ponieważ ich wyciek może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych, administracyjnych lub utraty reputacji.

Mój artykuł ten ma na celu przedstawienie siedmiu możliwych oznak kradzieży danych, które mogą pomóc w szybkim wykryciu i zapobieganiu cyberzagrożeniom.

1. Nietypowe zachowanie komputera lub sieci:

Jednym z pierwszych sygnałów, które mogą wskazywać na kradzież danych, jest nietypowe zachowanie komputera lub sieci.

Jeśli system działa wolniej niż zwykle, może to być wynikiem zainstalowania złośliwego oprogramowania, które obciąża zasoby komputera. Błędy i awarie, które wcześniej nie występowały, również mogą być znakiem, że coś jest nie tak. Dodatkowo wzmożona aktywność sieciowa bez wyraźnego powodu, taka jak np. nagłe zwiększenie ruchu internetowego, może wskazywać na to, że dane są wysyłane na zewnątrz bez zgody i wiedzy użytkownika.

2. Niespodziewane zmiany w plikach i ustawieniach:

Kolejną oznaką potencjalnej kradzieży danych są niespodziewane zmiany w plikach i ustawieniach systemowych.

Mogą to być zmiany w plikach lub katalogach, takie jak ich modyfikacja, usunięcie lub dodanie nowych, nieznanych plików, po prostu coś, o czym niezbyt możemy sobie przypomnieć, abyśmy to robili. Budzić nasze podejrzenia powinny również nieautoryzowane zmiany ustawień systemowych, takie jak zmiana hasła lub konfiguracji zabezpieczeń. Pojawienie się nieznanych plików lub programów na naszym komputerze również może wskazywać na zainstalowanie złośliwego oprogramowania, które doprowadzi do wycieku danych.

3. Nietypowe logowania i aktywność użytkownika:

Nietypowe logowania i aktywność użytkownika mogą być kolejną wskazówką, że doszło do kradzieży danych.

Logowania w nietypowych godzinach lub miejscach, zwłaszcza jeśli użytkownik zwykle logujemy się z jednego miejsca i o określonych porach (praca, dom itp…), niespodziewane zmiany w kontach użytkowników, takie jak zmiana uprawnień lub dodanie nowych użytkowników mogą nam sugerować, że ktoś inny uzyskał dostęp do naszych danych.

Pamiętajmy, że wszystkie podejrzane działania na kontach firmowych, takie jak nietypowe transakcje lub zmiany w danych, powinny być natychmiast zgłaszane do personelu IT.

4. Wzmożona aktywność e-mailowa:

Podejrzane wiadomości e-mail są najczęstszym narzędziem stosowanym przez cyberprzestępców.

Phishing i spear-phishing (o którym notabene ostatnio pisałem na naszym blogu [LINK]), czyli próby wyłudzenia danych poprzez podszywanie się pod zaufane osoby lub instytucje, są bardzo powszechną metodą kradzieży danych. Niezidentyfikowane załączniki i linki w e-mailach mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które infekuje system zaraz po otwarciu. Wzmożona aktywność e-mailowa, zwłaszcza z nietypowymi lub podejrzanymi treściami, powinna być monitorowana traktowana jako potencjalne zagrożenie.

5. Alerty i powiadomienia z narzędzi bezpieczeństwa:

Narzędzia bezpieczeństwa, takie jak programy antywirusowe i systemy monitoringu sieci, są naszą pierwszą linią obrony przed cyberzagrożeniami.

Komunikaty z programów antywirusowych o wykryciu złośliwego oprogramowania, alerty z systemów monitoringu sieci o podejrzanej aktywności oraz powiadomienia o próbach nieautoryzowanego dostępu to sygnały, które nie powinny być ignorowane. Posiadanie systemów, które służą do tego typu operacji, a następnie regularne monitorowanie i reagowanie na te alerty może pomóc nam w szybkim wykryciu, a także zapobieganiu kradzieży danych.

6. Nagłe wzrosty ruchu internetowego:

Nagłe, nienaturalne wzrosty transferu danych mogą być oznaką, że dane są wysyłane na zewnątrz bez wiedzy użytkownika. Co prawda wspomniałem już o tym w punkcie nr. 1, ale stwierdziłem, że warto bardziej rozwinąć ten temat.

Zwiększone zapotrzebowanie na łącze internetowe, zwłaszcza w okresach, gdy nie powinno to mieć miejsca, również może wskazywać na aktywność cyberprzestępców (warto mieć jakieś narzędzie, które będzie nam monitorowało ruch sieciowy, np. kiedy nie ma nas w pracy – przykładem może być sonda NDR (Network Detection and Response). Podejrzane adresy IP w logach sieciowych, zwłaszcza te z lokalizacji geograficznych, z którymi firma, bądź nasz prywatny komputer, nie ma żadnych powiązań, mogą świadczyć o próbach nieautoryzowanego dostępu do systemu.

7. Wycieki danych lub żądania okupu:

Warto śledzić również informacje i komunikaty np. na stronach NASK, o wyciekach danych pojawiające się w internecie lub w dark web, czyli ukrytej części internetu, gdzie często handluje się skradzionymi informacjami.

Żądania okupu w postaci ransomware (które również były omawiane na naszym blogu [LINK]), to kolejna metoda stosowana do cyberataków. Przykłady wielu znanych przypadków wycieku danych, takie jak ataki na dużych korporacjach, pokazują, jak poważne mogą być konsekwencje takiego zdarzenia.

Jak chronić się przed kradzieżą danych?

Ochrona przed kradzieżą danych wymaga proaktywnego i kompleksowego podejścia.

•         Regularne aktualizacje systemów i oprogramowania

•         Silne hasła i uwierzytelnianie wieloskładnikowe

•         Edukacja i szkolenia dla pracowników

•         Wykwalifikowany personel IT

•         Odpowiednie narzędzia zabezpieczające infrastrukturę IT

To tylko jedne z wielu narzędzi ochrony przed wyciekami danych.

Jeśli prowadzą Państwo firmę i chcą być pewni, że poziom cyberbezpieczeństwa w jej obrębie stoi na najwyższym poziomie, zapraszamy do bezpłatnej konsultacji z naszą firmą, która od prawie 30 lat zajmuję się szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem.

Kontakt:

Kamil Brandys – Opiekun Klienta Kluczowego

tel.: 887 104 700

e-mail: 

Wróć